Rozlišení pohlaví
Agama vousatá - rozlišení pohlaví
Prvním rozdílem jsou femorální (stehenní) póry. Samec má tyto póry výraznější. Tento rozpoznávací znak je však u mladších jedinců značně neprokazatelný a slouží spíš jako druhořadá pomůcka.
Druhým rozdílem jsou hemipenisy, což je párový rozmnožovací orgán samců, které jsou zespoda na kořeni ocasu. Lépe jsou vidět, když ocas ohnete nahoru. Ten způsob rozlišení pohlaví je také nejjistější.
Dále "lze" pohlaví rozeznat podle stavby těla, chování a černání vousů. Nutno podotknout, že tyto rozpoznávací znaky jsou velmi ošemetné a nelze je považovat za průkazné.
Samci jsou v dospělosti robustnější, mají masivnější hlavu a zesílený kořen ocasu. Co se chování týče, samci mezi sebou svádějí souboje, proto je chov více samců pohromadě možný pouze ve vyjímečných případech. Někteří samci spolu vycházejí, pokud nemají v teráriu a nadohled žádnou samici. V souboji se samci snaží jeden druhému zakousnout do ocasu, přičemž běhají dokola a zvětšují svůj profil těla nafukováním a nakláněním se k soupeři. Bohužel určení pohlaví podle chování jednotlivých jedinců není nikdy příliš jisté. Například submisivní (podřízení) samci se snaží chovat jako samice, aby předešli střetu s dominantním samcem. Naopak některé dominantní samice se perou o postavení ve skupině a občas dojde i ke střetu mezi nimi a samcem, který pak vypadá stejně jako klasický souboj samců. Toto chování pozoruji i u svých samic. Jakmile samice naklade vejce a po určité době se opět připustí samec, začne kývat hlavou, zčernají ji "vousy" a napadá ho. Nějakou chvíli pak trvá než opustí od soubojů a znovu začne být svolná k páření. Vyjímkou nejsou ani pokusy samic o samotné páření, kdy se jiné agamě zakusují za hlavu a snaží se o "propletení" ocasů.